Hova tedd a megunt ruháid?

Ahogyan egyre inkább megyünk a tavaszba, egyre többen kérdezitek meg, hova is érdemes tenni a leselejtezett és megunt darabokat. Ezt próbáltam most összeszedni nektek. 

1. Új, cimkés, soha nem használt és minőségi darabok

Elcsábultál egyszer egy magyar tervező darabjára, amit azóta soha nem viseltél? Megvettél egy márkás táskát jó sok pénzért, de egyszerűen utálod, mert túl kicsi lett? Hónapok óta áll a babarózsaszín ing amit a legutóbb a Mangóban vettél és még a címke is rajtavan? Kifogytad vagy kihíztad a tökéletes állapotú, múlt nyáron vett Gas-farmeredet? 
Próbáld meg eladni! A Magyar tervezők darabjait ebben a facebook-csoportban érdemes pl. meghirdetni. De tele a facebook adok-veszek csoportokkal, és a piactér vagy marketplace is rendelkezésedre áll. De ha figyelmesen jársz a világban, gardróbcsere-programokról is hallhatsz, vagy oldalakról, mint a gardróbcsere.hu.recoveringshopaholic_com.jpg

Fontos azért azt szem előtt tartanod, hogy a fast fashion (mango, zara, h&m) ruháit nem továbbkereskedelemre találták ki. Hacsaknem nagyon egyedi, minőségi, márkás darabot akarsz eladni, nem nagyon fog sikerülni hasonlóan drágán értékesíteni, mint ahogy vetted. Arról nem is beszélve, hogy minden darabot energiádba fog kerülni eladni. Meg kell keresned, hol érdemes hirdetni, fel kell raknod, befotóznod, el kell vinni az átadásra, el kell postázni, be kell hajtani az árát. Soha ne vegyél meg egy ruhadarabot sem úgy, hogy majd jól el fogod adni, hacsaknem egy igazi klasszikus és minőségi darab! És persze ha nincs vele kedved és energiád foglalkozni.


2. Adományozás

Először is nagyon fontos azt átgondolnod, hogy milyen állapotben van az a ruhadarab, amit leselejteztél, és mi az oka annak, hogy nem akarod többet hordani. Mert szép dolog jótékony célra adományozni, de a lányanya-otthon vagy a baptista szeretetszolgálat nem ruhalerakat. Ezek által a szervezetek által támogattt rászoruló családok, fiatalok, gyerekek ugyanabban a társadalomban élnek mint te, sokan dolgoznak, gyerekek iskolába járnak, közösségbe járnak. Szeretnének belesimulni a tömegbe legalább a külsejükkel. Vágynak a szép, csinos, esetleg márkás dolgokra. Emlékezz vissza a saját gyermekkorodra, de mikre vágytál? Pontosan ezekre vágynak a támogatott gyerekek is.

Ha adni akarsz rászorulók számára, akkor kérlek gondold át körültekintően: azt a ruhadarabot azért dobod ki, mert szerinted már gagyi, béna és kicsit foltos? Mertha igen, akkor kérlek ne adományozd oda egyik szeretetszolgálatnak se! Jó állapotben lévő kabát ami már nem tetszik - oké. Szakadt zipzárú kabát - nem oké. Ágynemű, amit agyonhasználtál - nem oké. De az ágynemű, amit karácsonyra kaptál valamelyik rokontól és annyira csúnya, hogy még mindig a csomagolásában figyel - oké.  

Mi nagyon sokáig a 13.kerületi baptista szolgálatnak adtuk az adományozandó dolgokat, és egyszer bizony egészen konkrétan egy ruhával teli ikeás zacskót nem vettek át tőlünk, mert "annyi ruhát kapunk, nincs hova tenni".usagainblog_com.jpg Így ha ruhát, textilt adományoznál, ha kinézted hova adnád, akkor előbb nézz utána vagy kérdezd meg őket van-e szükségük rá. És ne felejtsd el leszögezni a kérdésed előtt, hogy szép, jó állapotú, akár munkahelyre, állásinterjúra is hordható ruhákról van szó. Lentebb találsz pár helyet, ahova adhatod a jó állapotú ruhaadományaid.

3.  A vállalhatatlan darabok

Enyhén sárguló lepedő, régi reklámpóló, fehérnemű, agyonmosott, foszló szélű pulcsi? Ezek bizony mehetnének a szemétbe! De mégse oda dobd őket - keress egy helyet, ahova a textilhulladékot is leadhatod. A legtöbb nagyvárosban vannak ruhagyűjtő konténerek. 
A másik jó megoldás az, ha keresel egy hozzád közel eső H&M-et, és bedobod a boltban elhelyezett gyűjtőkonténerekbe. Ezt honorálja is az áruházlányc: minden standard méretű (nagyobb) szotyronként kapsz egy 500Ft-os kupont, amelyet felhasználhatsz ha 2500 Ft feletti összegben vásárolsz a boltban. img_5560.JPGFontos, hogy egy időben maximum 2 szatyornyi ruhát dobhatsz be, a kasszánál pedig jó, ha szólsz, hogy textilt szeretnél leadni. Azonnal megírják neked a zöld színű papír kupont, amit fel tudsz használni bármelyik üzletben. A következő szett zoknidat így kedvezménnyel szerezheted be nálunk!
consignment-stores_where_ca.jpg

Itt találsz pár tippet szervezetekre, amelyeknek adományozhatsz: 
http://oltalom.hu/rovat.php?id=66&lang=hu&mid=91
https://adjukossze.hu/szervezet/anyak-az-anyakert-alapitvany-8466
http://echerry.hu
https://www.facebook.com/alapitvany.res/
https://www.bmszki.hu/en/node/252
https://maltai.hu/adomanyok#thing
http://cseriti.hu/hol-talalsz-minket/ - ahol a ruhaadománykkal kapcsolatban felhívják a figyelmet arra, hogy csak szezonális darabokat szeretnének kapni
http://www.baptistasegely.hu/adomanyozas - a baptistáknál meg sem találtam a honlapon azt, hol vesznek át ruhaadományokat, nem véletlenül. Használt zara ingból nem fog jóllakni egy árva gyermek sem!

Textilhulladék:
http://www.humusz.hu/faq/mit-kezdhetek-textilhulladekkal


agihuszka.hu
facebook agi huszka style
instagram agihuszka

Egyéb cikkek a témában:
A WMN témába vágó cikke az adományozásról: https://wmn.hu/ugy/45761-igy-adomanyozz-ha-tenyleg-segiteni-akarsz-uzenet-egy-gyerekotthonbol

A szocio.atlatszo.hu cikke a ruhaadományokról: https://szocio.atlatszo.hu/2017/03/03/l-ritok-nora-hogyan-adomanyozzunk-ii-a-ruhaadomanyok-celbajuttatasa/

Mengyán Eszter újságíró is írt blogján az adományozásról: http://www.holyduck.hu/2017/02/05/hasznalt-ruha-hova-ruhagyujto/

A bejegyzés trackback címe:

https://agihuszka.blog.hu/api/trackback/id/tr6013737412

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Agi Huszka Style

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása